Jaki rozmiar deski surfingowej powinienem kupić?

0 Comments

To odwieczne pytanie zadają sobie surferzy o różnych umiejętnościach. Właściwy wybór deski może pomóc Państwu w szybszym rozwoju i lepszej zabawie. Jeśli kiedykolwiek zastanawiali się Państwo:

 1. jaka deska jest dla Pana odpowiednia (rozmiar i kształt), lub
 2. jakie są oznaki, że jest Pan gotowy do obsługi krótszej / bardziej zaawansowanej deski

ten artykuł jest dla Państwa. Ten artykuł wyjaśni Państwu, jak wybrać objętość i kształt kolejnej deski.

Stworzyłem również arkusz informacyjny, który pomoże Panu zdecydować, kiedy jest Pan gotowy na krótszą / bardziej zaawansowaną deskę – proszę kliknąć tutaj, aby go otrzymać.

Wybierając deskę surfingową, należy zrozumieć 3 kluczowe pojęcia:

Za cel powinni Państwo uznać zdolność do manewrowania (skręcanie, zmiana kierunku itp.), a nie wielkość deski. Nie chodzi o to, żeby się wkurzać. Aby jak najszybciej poprawić swój surfing, należy znaleźć coś, co będzie pasowało do Pana wagi i aktualnego poziomu umiejętności (więcej na ten temat poniżej).

Objętość mówi nam, jak dobrze deska unosi się na wodzie. Ma to znaczenie, ponieważ im bardziej deska unosi się na wodzie, tym mniejszy będzie opór ciała podczas wiosłowania, a więc tym szybciej będzie można się poruszać. Im szybciej można wiosłować, tym więcej fal można złapać i tym mniej strome muszą być te fale, żeby je złapać. Jednak objętość deski to tylko połowa równania, drugą część stanowi waga surfera, ponieważ ciężsi surferzy będą potrzebowali większej objętości, aby unosić się na wodzie.

Można uformować 3 deski o tych samych wymiarach, które wyglądają i surfują zupełnie inaczej

Kluczowy jest tutaj stosunek objętości do wagi, o którym zwykle mówimy w funtach na litr (lbs/L) lub kilogramach na litr (kg/l).

Aby uzyskać tę liczbę, wystarczy podzielić wagę surfera przez objętość deski. Im wyższa jest otrzymana liczba, tym mniejsza jest deska w stosunku do surfera.

Oto kilka przykładów zawodowców, jak widać ich wzrost i waga są różne, ale objętość pozostaje prawie taka sama:

Objętość jest najbardziej użytecznym sposobem porównania ogromnej gamy desek, które są obecnie dostępne na rynku. Obecnie większość marek podaje objętość swoich desek zarówno na swoich stronach internetowych, jak i na deskach surfingowych.

Korzystając z poniższej tabeli, mogą Państwo znaleźć dobrą objętość, która odpowiada Państwa kondycji, umiejętnościom i poziomowi komfortu podczas surfowania, a następnie zobaczyć, jakie deski można znaleźć w tym przedziale:

Wystarczy pomnożyć tę liczbę przez swoją wagę, aby otrzymać objętość. Jeżeli musi Pan wybierać pomiędzy kilkoma, niech Pan zawsze bierze większą deskę, nie będzie Pan żałował:

 • Zbyt duża deska ma tylko jedną wadę; jeżeli Państwa technika jest słaba, nie można oszukiwać i próbować obracać deskę górną częścią ciała.
 • Teoretycznie, im mniejsza deska surfingowa, tym łatwiej jest nią obracać. Ale mniejsze deski można też zmusić do łatwiejszego skrętu złą techniką, co na dłuższą metę znacznie bardziej Państwa powstrzyma. Zbyt mała deska będzie wolno wiosłować, późno łapać fale, łatwiej zwalniać w zakrętach i ogólnie sprawi, że Pana surfing będzie wyglądał fatalnie.
 • Mniejsze deski pozwalają na łatwiejsze pokonywanie zakrętów, co może dać złudzenie, że lepiej pokonuje się zakręty, ale tak naprawdę nauka pokonywania zakrętów jest trudniejsza na desce o małej objętości, ponieważ ma się mniejszą prędkość.

Teraz, gdy już wiedzą Państwo, jaka objętość jest odpowiednia dla Państwa deski, przyjrzyjmy się kształtom!

Typowe kształty desek surfingowych. Przeciętny shortboard ma około 25-35 litrów, podczas gdy funboard 7′ będzie miał 40-50L. Longboard może mieć 60-100 litrów. SUP może z łatwością przekroczyć 250L, aby dać Państwu perspektywę.

Oto krótkie podsumowanie różnych typów desek, które należy wybrać dla swojego poziomu umiejętności:

Jeśli jest Pan początkujący, powinien Pan zawsze szukać deski szerokiej, grubej i wyższej od Pana o co najmniej trzy stopy (90 centymetrów).

Początkujący surferzy powinni zawsze zaopatrzyć się w deskę o dodatkowej pływalności i stabilności, aby móc wiosłować na fali (2,0lbs/L (0,9kg/L) stosunek wagi do objętości). Takie superstabilne deski surfingowe są łatwiejsze do wiosłowania, szybciej wchodzą w fale i są bardziej wyrozumiałe, gdy nadejdzie moment pop-up i nie znajdzie się od razu dokładnej równowagi.

W tych warunkach longboard jest najlepszy:

Gdy fale są małe i kręte, najlepszą zabawą jest longboard. Ze względu na dużą powierzchnię i niski rocker, mogą one łapać mniejsze fale i łapać je dużo wcześniej. Ich masa pozwala na ślizganie się po płaskich odcinkach, dzięki przenoszeniu pędu deski. Chociaż longboardy mogą sprawiać przyjemność w wielu różnych warunkach, to są one najczęściej wybierane w dni o małej fali.

Zalety

 • zapewniają stabilność, aby pomóc Państwu w utrzymaniu równowagi
 • lepiej pływa, dzięki czemu mogą Państwo szybciej wiosłować i łapać więcej fal
 • jeśli na początku zdecyduje się Pan na miękki top, będzie on bezpieczniejszy (mniejsze prawdopodobieństwo obrażeń, gdy uderzy w Pana lub, nie daj Boże, w innych)

Tutaj jest dobre zestawienie wag i rozmiarów dla desek dla początkujących:

Proszę pamiętać, aby znaleźć odpowiednią objętość dla swojej wagi i umiejętności, jak opisano w punkcie 2! Zdjęcie dzięki uprzejmości https://surfboardsdirect.com.au.

Longboardy nie muszą oznaczać, że jest się początkującym. Można się nimi bawić na wyższym poziomie zaawansowania, a także świetnie nadają się do powrotu do surfingu po dłuższej przerwie lub po wyleczeniu kontuzji.

Wspaniałą rzeczą w deskach fun shape jest to, że po przejściu na krótszy i mniejszy styl nadal można cieszyć się stabilnością, którą zapewniają. Na pewno nie chce Pan przejść na shortboard po soft topie, ponieważ będzie Pan miał wiele problemów z równowagą deski. Ta deska jest czymś w rodzaju wstępu do shortboarda dla początkujących. Deski o fajnym kształcie mają dużą stabilność, której będzie Pan potrzebował w miarę postępów i doskonalenia się (proszę się upewnić, że są szersze niż 20″ na środku, kiedy będzie Pan na nie przechodził po raz pierwszy).

Deska typu fish jest najlepsza w tych warunkach:

W dni, kiedy fale są średniej wysokości i mają trochę stromości, fish jest świetnym wyborem. Grubość i szerokość deski fish pozwala jej łapać mniejsze fale i łapać je wcześniej. Niewielka długość i podwójne płetwy pozwalają im manewrować lepiej niż longboardowi, dlatego też mogą być świetną zabawą na falach o wysokości 2-4 stóp. Fish ma zazwyczaj niski rocker, co sprawia, że jest bardzo szybki, co jest idealne do ścigania się w dół linii, wychodzenia przed falę i robienia dużych cięć na twarzy.

Zalety:

 • umożliwiają Państwu dalsze doskonalenie się w wiosłowaniu
 • zacząć manewrować o wiele łatwiej
 • łatwo przenieść swój surfing na wyższy poziom
 • te deski nie rozpadną się zbyt szybko (są zwykle wykonane z wytrzymałego epoksydu)

Lista kontrolna – kiedy zmienić longboard / soft top?

Przed zmianą należy się upewnić, że już:

 • opanował longboard (soft top)
 • opanowali Państwo umiejętność wiosłowania
 • potrafią złapać niezmącone (zielone) fale
 • potrafi wykonać prawidłowy pop up (bez problemu stanąć na nogi).
 • potrafi obrócić się w lewo i w prawo

Z tej tabeli mogą Państwo znaleźć odpowiednią dla siebie rybę:

Proszę pamiętać, aby znaleźć odpowiednią objętość dla swojej wagi i umiejętności, jak opisano w rozdziale 2!

Jeśli czują się Państwo gotowi do przejścia na swoją pierwszą deskę shortboard…

Są już Państwo na etapie, w którym nie muszą się już Państwo martwić o wiosłowanie, pop-upy i naukę podstaw skrętów surfingowych – wszystko to jest już dla Państwa komfortowe.

Jeżeli chcą Państwo otworzyć się na nowe doświadczenia związane z surfingiem, short boarding jest na to świetnym sposobem. Są cienkie, mają dobry rocker. Shortboardy są zazwyczaj lżejsze, mniejsze, szybsze i mniej pływają. Shortboardy są zazwyczaj budowane z myślą o lekkości. Deski te mają mniejszą ilość pianki, dzięki czemu można łatwiej wcisnąć deskę pod spód, co przydaje się podczas nurkowania na potwornych falach. Shortboardy sprawdzają się również w długich, głębokich beczkach.

Shortboard jest najlepszy w takich warunkach:

Gdy fale mają średnią wysokość i nachylenie, shortboard jest najlepszą deską. Takie warunki sprzyjają surfingowi pionowemu i ewentualnie barrel ride. Shortboard to najlepszy typ deski do tych stylów surfowania i dobry wybór, gdy pozwalają na to warunki.

Zalety:

 • pozwoli Państwu na dalsze doskonalenie manewrów dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych
 • pozwalają na łapanie szybkich, stromych i silnych fal
 • łatwo przenieść swój surfing na zaawansowany poziom

Lista kontrolna – kiedy zmienić deskę fun shape/krótką?

Przed zmianą należy się upewnić, że już:

 • opanował deski w stylu fun shape/ fish
 • opanowali Państwo podstawowe umiejętności w zakresie obracania się (obroty dolne, górne)
 • może złapać każdą falę w każdym momencie
 • potrafi utrzymać się na powierzchni fali i blisko kieszeni
 • potrafi wygenerować prędkość
 • można łatwo surfować z przodu / z tyłu

Gdy fale są wysokie na 4-7 stóp i mają ładne, średnie nachylenie, można jeździć na dowolnej desce. To są idealne warunki. Ponieważ takie dni są rzadkie, wiele osób trzyma się swojej deski, ale to doskonały czas na eksperymenty.

Proszę pamiętać, że zawsze należy jeździć na desce, która daje najwięcej frajdy w wodzie. Niezależnie od tego, na czym jeżdżą inni lub co ktoś Panu mówi, proszę robić to, co sprawia Panu przyjemność, taki jest sens surfowania.

Kliknij tutaj, aby uzyskać dostęp do cheat sheet, który pomoże Ci zdecydować, jaka deska jest dla Ciebie idealna.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *